Co je to koronavirus neboli tzv. Covid-19 ?

co je to koronavirus
Koronavirus Covid-19 onemocnění. Asi už jsme se všichni setkali s pojmem koronavirus. Co to vlastně ten koronavirus je?

Covid-19 v českém překladu znamená koronavirové onemocnění, které patří k vysoce infekčním onemocněním. Toto onemocnění je způsobeno koronavirem SARS-CoV-2. První případ nakaženého pacienta se vyskytl v čínském Wu-Chanu v prosinci v roce 2019. Od toho osudného dne se nebezpečný virus začal šířit postupně do celé Číny, celé Asie, celé Austrálie, Evropy, Ameriky, Afriky a postupně v průběhu pár týdnů byl nakažen celý svět.

Pojem koronavirus se u nás v České republice poprvé začal objevovat v loňském roce 2020 v důsledku pandemie. Oficiální taxonomický název viru je SARS-CoV-2 a ten způsobiuje onemocnění, která všichni známe pod názvem Covid-19.

Někteří ho také nazývají Wuchanský koronavirus, podle čínského města, kde se tento vir poprvé přenesl na člověka. Za místo vzniku nákazy se považuje městská tržnice v čínském městě Wu-chan, kde se prodávají nejen běžné druhy zvířat, ale i divoká zvířata, jako jsou například netopýři, ze kterých se podle většiny zdrojů tento vir přenesl na člověka.

Nicméně údaje o prvním pacientovi, nakaženým tímto virem nejsou známé, tudíž není možné 100% určit, jakým způsobem k přenosu viru na člověka došlo. SARS je jedním ze sedmi druhů koronaviru, který znamená, že u nakažených dochází k náhlému selhání dýchání. 

Covid-19 neboli koronavirus a přenos nákazy

Koronavirus Covid-19 se podobně jako i chřipka přenáší kapénkami – tudíž kýcháním a kašláním. Nejčastějším výskytem nákazy jsou místa, kde se nachází velké množství lidí. Nejčastěji se jedná o dopravu ve veřejné dopravě, na hudebních koncertech, nebo dokonce i v supermarketech. Kapénkové infekce se nejsnadněji přenášejí a je velice těžké zabránit přenosu nákazy ze člověka na člověka.

Otázky jsou stále kladeny nad přenosem nákazy koronaviru přes zásilku. Prozatím nebyl zaznamenán žádný případ, který by ukazoval, že se osoba nakazila po styku s kontaminovanou zásilkou. Tento způsob nelze zcela vyloučit, ale prozatím se virologové shodli, že tato otázka zůstane pouze teoretickou možností.

Nejčastějším způsobem nakažení koronavirem je přenosem z člověka na člověka. Proto je velmi důležité, abyste dodržovali přísná hygienická pravidla a chránili se ochrannými FFP2 a FFP3 respirátory, pravidelně si myli ruce a používali dezinfekční prostředky, jako jsou gely, spreje nebo ubrousky, které jsou vyrobeny na bázi alkoholu.

Příznaky Covidu-19

Inkubační doba koronaviru Covid-19 se stanovuje od 2 do 14 dnů, většina případů hlásí 3 až 7 dní. Ikdyž člověk nepociťuje žádné z příznaků Covidu-19, i přesto je považován za infekční osobu pro své okolí. Příznaky Covidu jsou vysoká horečka, dušnost, bolest svalů, bolest hlavy, ztráta chuti a čichu. Ve vážnějších případech může onemocnění Covid-19 způsobit i zápal plic, poškození ledvin a v nejhorším případě může dojít i ke smrti.

Dosud nebylo zaznamenáno žádné úmrtí dítěte, které by bylo mladší 10 let. V obecném znění se onemocnění Covid-19 u dětí projevuje mírněji, než u dospělých.

Největším rizikem je toto onemocnění pro starší osoby a pro osoby s oslabeným imunitním systémem, jako jsou například astmatici, alergici apod.

Write a comment

Your email address will not be published. All fields are required