Post-COVID syndrom

post-covid syndrom

Post-COVID syndrom se objevuje u osob, které v minulosti prodělaly onemocnění Covid-19 způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Níže Vám poskytneme informace o tom, co to je post-COVID syndrom, jeho průběh a případně  jaké se provádí vyšetření. Vědci a zdravotníci se shodli na tom, že 40 – 60 % lidí po prodělání onemocnění Covid-19 se zpětně vrací, že se u nich nacházejí zdravotní potíže, které je omezují v běžném životě, nebo také v práci. V některých případech k tomu dochází i několik měsíců po prodělání onemocnění. Níže si zmíníme potíže, které byste neměli ignorovat a radši se objednat na konzultaci se svým lékařem.

Co je to post-COVID syndrom?

Onemocnění Covid-19 se u každého nakaženého projevuje jinak, má u každého jiný průběh a někteří se z něj léčí po dobu měsíců. Post-COVID syndrom se popisuje jako souhrn příznaků, které se vyskytují i po prodělání onemocnění Covid-19 nebo se začnou objevovat po 3 měsících od nakažení koronavirem. Tyto příznaky nemají jinou vysvětlitelnou příčinu.

Projevy post-COVID syndromu.

Nejčastějšími příznaky post-COVID syndromu jsou:

  • vysoká únava, slabá svalová činnost
  • dušnost, problémy s dýcháním, bolest na hrudi
  • dlouhotrvající kašel
  • horečka
  • výpadky paměti, nesoustředěnost, nespavost
  • velké změny nálad, až deprese
  • silné bolesti hlavy
  • bolesti kloubů
  • zažívací potíže – průjem, zácpa, nevolnost, zvracení
  • ztráta chuti a čichu

Tyto příznaky jsou nejčastěji evidovány, ale nejsou podmínkou, post-COVID syndrom může postihnout jakýkoliv i výše nezmíněný orgán.

Pokud jste prodělali onemocnění Covid-19 a objevují se u Vás příznaky post-COVID syndromu, co máte dělat?

U osob, které se vyléčily z onemocnění Covid-19 je doporučeno objednání k jejich praktickému lékaři. Lékař by měl zkontrolovat zdravotní stav pacienta a měl by se i zaměřit na post-COVIDový stav pacienta, zkontrolovat přetrvávající potíže a případně zařídit vyšetření z rozboru krve. V případě podezření na post-COVID syndrom, musí lékař pacienta poslat na ambulantní vyšetření k odbornému lékaři, který se nazývá pneumolog a zabývá se převážně plicním problémům a v poslední době post-COVIDovým případům. Pneumolog provede podrobné pneumologické vyšetření, které bude zahrnovat RTG plic  a může popřípadě provést i CT hrudníku k docílení detailního vyšetření. Musí také vyšetřit základní plicní funkce a provést zátěžový test, díky kterému se zjišťuje přítomnost pozátěžového poklesu saturace. Po odborném vyšetření pacienti musí zůstat v důkladné péči svého praktického lékaře. V případě známek poškození plic budou praktický lékař a pneumolog pacienta společně odborně došetřovat.
Pokud dojde k zjištění jiného zdravotního postižení člověka, tak pneumolog nebo praktický lékař musí poslat pacienta k odbornému specialistovi, v častých případech se jedná o kardiologa, ten by měl provést vážnější vyšetření a o pacienta se postarat.

Write a comment

Your email address will not be published. All fields are required