Povinné samotestování ve firmách

antigenni testy

Od března 2021 je ve firmách povinné samotestování na přítomné antigeny koronaviru Sars-CoV-2 takzvaný Covid-19. K samotestování se mají používat antigenní testy. Existuje velký počet druhů antigenních testů na samotestování na Covid-19. Někteří preferují testování ze vzorku slin, někdo preferuje testování z krevního vzorku a někdy je i možností testování pomocí výtěru z nosohltanu nebo pomocí výtěru z okraje nosu. Na našem e-shopu můžete najít širokou škálu antigenních testů od různých výrobců, jako jsou např. REALY TECH, LEPU MEDICAL, GENSURE nebo CLUNGENE. Všechny naše testy byly Ministerstvem zdravotnictví schváleny pro samotestování. Schválení bylo uděleno na základě výjimky pro antigenní testy, která byla vydána Ministerstvem zdravotnictví podle §4 odst. 8 nařízení vlády č. 56/2015 Sb.

Seznam antigenních testů, které byly schváleny pro samotestování naleznete zde.

Antigenní testy

Do nedávné doby se bylo v České republice možné nechat testovat na koronavirus Covid-19 pouze na odběrovém místu nebo v nemocnicích od lékárníků. Tento proces byl ale velice zdlouhavý a čím více případů přibývalo, tím lepší řešení se museli vymýšlet. Až se nakonec v březnu vláda rozhodla, že bude samotestování ve firmách povinné, tak se schválilo samotestování pomocí antigenních testů. Samotestování zaměstnanců ušetří hodně času a je možné tak nějakým způsobem urychlit proces zlepšení stavu vládnoucí pandemie. Výjimka vydaná pro antigenní testy byla vydána ministerstvem zdravotnictví proto, jelikož bylo v plánu otevírání škol a to by znamenalo shromažďování hodně lidí na stejném místě. Co se týče samotestování ve firmách a testování zaměstnanců na Covid-19, tak se firmy mohou těšit finančnímu příspěvku. Stát bude přispívat jednou týdně na jeden test. Maximální příspěvek může dosahovat maximálně až 240 Kč na měsíc. 

Jestliže se Vám po testování zobrazí antigenní testy s pozitivním výsledkem je nutné dbát na další postup, který je Vaší povinností.

 1. Provést antigenní test ještě jednou, po určité době, abyste měli jistotu, že test je pozitivní.
 2. Telefonicky nebo elektronicky, například e-mailem musíte kontaktovat svému praktickému lékaři, který následně rozhodne o výsledku na základě provedení PCR testu a následně Vás zavede do informačního systému, kde se nacházejí všichni pacienti s infekčními nemocemi.

Rozdíl mezi PCR, antigenními testy a protilátkovými testy?

V poslední době jste určitě všichni slyšeli slovo rychlotest a samotestování, často zmiňovaných v debatách o testování ve firmách, samotestování zaměstnanců či samotestování žáků.

Níže Vám vysvětlíme rozdíl mezi PCR x Antigenními x Protilátkovými testy:

Antigenní testy

 • používají se, když je v těle velké množství nechtěného viru 
 • jsou založeny na detekci antigenu, který je charakteristický pro koronavirus Covid-19
 • některé antigenní testy jsou schválené k samotestování
 • v případě pozitivního výsledku je nutné se nahlásit a absolvovat kontrolní PCR testování
 • výhodou je, že výsledky testu zjistíte do 15 minut

Protilátkové testy

 • používají se, pokud je nakažený ve fázi akutní infekce a nebo pokud už onemocnění Covid-19 prodělal
 • tyto testy zjišťují dva typy protilátek: IgM = probíhající infekce
  IgG = nedávno prodělaná infekce
 • člověk, který je nimi testován a má tyto protilátky je imunní
 • testování protilátkovými testy se provádí ze vzorku kapky krve z prstu, která se vloží na protilátkový test
 • výhodou je, že po jejich použití je zjištěný počet imunních osob a tím dochází ke snížení počtu antigenních testů, jelikož imunní osoby se nemusí podrobovat testování tak často

PCR testy

 • používají se, když onemocnění je ve fázi nástupu nebo při právě probíhajícím onemocnění Covid-19
 • je to nejspolehlivější metoda testování na Covid-19
 • odběry se provádí pomocí výtěru z nosohltanu, případně ze slin
 • hlavní výhodou je, že jsou nejspolehlivější co se týče testování
 • nevýhodou je, že musí být provedeny laboratorně pod dohledem zdravotnického doprovodu

Write a comment

Your email address will not be published. All fields are required