Očkování proti Covid-19. Vakcína AstraZeneca, Pfizer nebo Moderna?

očkování proti covid-19

Jaký je účel očkování?

Obecně hlavním cílem očkování je, aby se zabránilo šíření nákazy mezi lidmi, a aby vznikla ochrana před nebezpečným onemocněním, aby se předešlo reinfekci. Očkování má ochranné účinky a účinnost pro případné další případy pandemie. Očkování by mělo správně probíhat v souladu s národní očkovací strategií, která je odborně navržena Českou vakcinologickou společností ČLS JEP, projednána klinickou skupinou Covid II MZ a musí být schválena Národní imunizační komisí České republiky. Co se týče očkování proti Covid-19, zpočátku se čekalo než bude vakcína proti koronaviru registrována a schválena pro použití v EU, poté se řešila dostupnost vakcíny v České republice a nyní je nezbytné, aby se národní očkovací strategie převedla do běžné lékařské praxe a stalo se očkování proti Covid-19 účinným a dostupným pro všechny.

Vývoj vakcíny proti koronaviru

O vývoji vakcíny proti koronaviru se svět bavil už od vypuknutí pandemie. Hlavní otázkou bylo, jestli se vůbec vakcínu podaří vynalézt a za jak dlouho se dokáže vyvinout účinná vakcína proti Covid-19. Hlavní prioritou je vždycky maximální bezpečnost vakcíny pro lidský organismus. Vývoj vakcíny je zdlouhavý proces, hlavně kvůli tomu, že se testování vakcíny dělá klinicky a skládá se z několik fází:
 1. Nejdříve se musí připravit studie, požadavky a popis farmaceutického léku a možných dalších komponentů
 2. Musí dojít k testování vakcíny, dochází k laboratornímu testování a klinickému testování, které se testuje na lidech, kteří se hlásí dobrovolně. V této fázi se zkoumá bezpečnost a účinnost vakcíny.
 3. Po testování dochází k vyhodnocování získaných výsledků. Výroba schválené vakcíny

Aktuální schválené vakcíny

 • Vakcína Moderna s účiností 94,1 % – od americké firmy
 • Vakcína Pfizer s účinností 94 % – od americké firmy, která spolupracuje s německou firmou BioNTech
 • Vakcína AstraZeneca s účinností 70 % – od britské farmaceutické společnosti, která spolupracuje s Oxfordskou Univerzitou

Očkování proti Covid-19 v České republice

V České republice je stále omezený počet vakcín na Covid-19, proto je naplánované povinné očkování pro ty nejohroženější skupiny osob. Odborníci vyhodnotili a rozhodli o tomto postupu. Očkování se proto rozděluje do různých skupin:

 1. Prioritou jsou chronicky nemocní pacienti a osoby starší 65 let
 2. Pracovníci, kteří pracují ve zdravotnických zařízeních
 3. Pracovníci, kteří pracují v sociálních službách
 4. Praktičtí lékaři, lékaři pro děti, zubní lékaři a farmaceuti
 5. Pracovníci v oblasti infrastruktury – integrovaný záchranný systém, pracovníci energetiky, vládní pracovníci, pracovníci ve krizovém štábu
 6. Ostatní pracovníci veřejných orgánů 
 7. Všichni ostatní zájemci o očkování proti Covid-19

Podle prohlášení koordinátora pro očkování proti Covid-19 Zdeňka Blahuty by se mělo očkovat ve speciálních očkovacích centrech, ale postupem času by očkování proti Covi-19 měli provádět praktičtí lékaři ve svých ordinacích.

Registrace na očkování proti Covid-19

 • Cena očkování – Očkování proti Covid-19 je dobrovolné a bezplatné, bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. 
 • Kdo může být očkován – Očkovaní mohou být lidé, kteří ještě onemocnění Covid-19 neměli, ale také lidé, kteří už onemocnění prodělali. 
 • Dávkování vakcín – Většina schválených vakcín vyžaduje dvě očkovací dávky, aby se vytvořila imunita.
 • Čekací doba mezi dávkami –  Doba očkování mezi dávkami se doporučuje mezi 3 – 4 týdny.
 • Výběr vakcíny občanem – Prozatím si lidé nemohou sami zvolit, kterou vakcínou budou očkovaní. Je tomu tak z důvodu nedostatku vakcín od rozdílných producentů.
  V momentě, kdy Evropská léková agentura povolí další očkovací vakcíny, bude možný výběr očkovacího centra s konkrétní značkou vakcíny proti koronaviru.
 • Kde se registrovat – Registrace k očkování proti Covid-19 se nachází zde.

Write a comment

Your email address will not be published. All fields are required